Hallásvizsgáló készülékeket kapott tizenhat budapesti és Pest megyei szülészeti osztály

Megjegyzés: 4. bekezdésének 2. mondata helyesen: Hír: Balog Zoltán elmondta, a minisztérium e u r ó p a i u n i ó s forrásból 170 millió forintot fordított a készülékek beszerzésére.
hirdetés
    Budapest, 2016. november 7., hétfő (MTI) - Újszülöttek és kisgyermekek vizsgálatához szükséges modern hallásszűrő készülékeket adott át Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke hétfőn Budapesten.     Tizenhat budapesti és Pest megyei szülészeti osztály kap a készülékekből, tizenkét kórház a gyermekmentő szolgálat adománya révén, négy pedig az Emberi Erőforrások Minisztériumának költségvetéséből.

    Balog Zoltán köszöntőjében kiemelte a koragyermekkori intervenció fontosságát, hiszen a születési rendellenességek, károsodások annál jobban gyógyíthatók, fejleszthetők, minél korábban kiderülnek.

    Ezért is fontos az a rendelet, amely szerint már a szülészeti osztályon át kell esnie az újszülöttnek az első hallásvizsgálaton - emelte ki a miniszter. Balog Zoltán elmondta, a minisztérium saját keretéből 170 millió forintot fordított a készülékek beszerzésére.

    Edvi Péter elmondta, hogy a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat saját gyűjtéséből több mint 34 millió forint gyűlt össze erre a célra. Hozzátette: az Emmi uniós pályázati pénzből valamennyi magyarországi kórháznak biztosította már az objektív hallásszűréshez szükséges készülékeket, a központi régióban, Budapesten és Pest megyében azonban nem lehetett pályázatot kiírni. Ezért gondolták azt, hogy gyűjtésükkel ezt a térséget célozzák meg.

    Így már valamennyi olyan magyarországi kórháznak, amelyben van szülészeti osztály és perinatális intenzív centrum, lesz az újszülöttel és a csecsemők vizsgálatához szükséges hallásszűrő készüléke.

    Szabó Miklós, az Egészségügyi Szakmai Kollégium neonatológiai tagozatának elnöke arról beszélt, hogy a kormányzat prioritásként kezeli az újszülöttellátást, és ennek, valamint a szakmai összefogásnak is köszönhetően az elmúlt években húsz százalékkal csökkent a csecsemőhalandóság Magyarországon. Ez példátlan eredmény a magyar egészségügyben - hangsúlyozta a szakember, aki szerint ezen a területen olyan stratégiai lépések születettek, amelyek képesek voltak megmenteni újszülöttek életét.

    A hallásvizsgálatról Szabó Miklós azt mondta, hogy a veleszületett halláskárosodást, ha nincs műszer, csak nagyon későn veszik észre a szülők és a szakemberek, ez pedig nagyban kihat a gyermek további fejlődésére.

    Magyarországon évente kilencvenezer gyermek születik, közülük ötszázan halláskárosodással jönnek világra, azonban a műszereknek köszönhetően már minden csecsemőt meg tudnak vizsgálni, így megvan a lehetősége annak is, hogy időben kezeljék őket - mondta Szabó Miklós.

    Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szerint a gyermekmentő szolgálat és a minisztérium adománya révén a közép-magyarországi régió intézményeiben is megtörtént az esélyteremtés a korszerű hallásszűrő készülékek révén.