A bankok 24 ezer csok-igénylést fogadtak be november végéig

Megjegyzés: az 1. bekezdés helyesen: Már 24 ezer családi otthonteremtési kedvezményre (csok) irányuló igénylést fogadtak be a bankok november 30-áig - mondta a Portfoliónak adott interjújában csütörtökön Hornung Ágnes, aki szerint jövőre az igénylések száma nőni fog.
hirdetés
    Budapest, 2016. december 22., csütörtök (MTI) - Már 24 ezer családi otthonteremtési kedvezményre (csok) irányuló igénylést fogadtak be a bankok november 30-áig - mondta az Origónak adott interjújában csütörtökön Hornung Ágnes, aki szerint jövőre az igénylések száma nőni fog.     A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős államtitkára a portállal közölte: november 30-ai állapot szerint hozzávetőleg 71 milliárd forint értékű támogatásra adták már be az igényt.

    A három- vagy többgyermekes, új lakást vásárló vagy építtető kérelmezők háromnegyede, 3353 család kölcsönt is igényelt a vissza nem térítendő támogatás mellé, összesen 28,8 milliárd forint értékben - tette hozzá.

    Az államtitkár szerint az újlakás-építések élénkülését mutatja, hogy a kiadott építési engedélyek száma két és félszerese az egy évvel korábbinak. "Tehát a felfutás elkezdődött, és azzal, hogy beindulnak a lakásépítések, a csok-igénylések száma is várhatóan nőni fog és beindul a pozitív spirál" - fogalmazott.

    Hornung Ágnes beszélt arról is, hogy a készpénzhasználat visszaszorítását szolgáló 2,4 milliárdos POS-programban, amely 80 ezer forint támogatást nyújt terminálonként, mintegy 30 ezer bankkártya-elfogadóhely létrehozása várható.

    "Már most látszik, hogy hatalmas az érdeklődés a szolgáltatók részéről. A mai állapot szerint a szolgáltatók előjegyzései nagyságrendileg lefedték ezt a 30 ezres mennyiséget" - fogalmazott az államtitkár.

    Elmondta, 220 ezer online pénztárgép üzemel Magyarországon, és közben 100 ezer bankkártya-elfogadóhely van, ez alapján is "érezhető, hogy van még egy komoly hiány".

    A POS-program a nemzetgazdaság modernizációja irányába ható lépés, a gazdaság fehéredéséhez járulhat hozzá. A készpénz mennyisége Magyarországon a GDP mintegy 13 százaléka, míg az EU átlag 8, a visegrádi országoké 10 százalék - jegyezte meg az államtitkár.