OGY - Krónika 7. rész (azonnali kérdések)

    Budapest, 2019. március 18., hétfő (MTI) - A családvédelmi akciótervről, a bérekről és a politikai pályájáról is faggatták az ellenzéki képviselők Orbán Viktor miniszterelnököt hétfőn az Országgyűlésben, az azonnali kérdések és válaszok órájában.
hirdetés
    Jobbik: Magyarországból ismét pártállam lett

    Jakab Péter (Jobbik) azt mondta: Orbán Viktor lassan a politikai pályája végéhez közeledik, az elmúlt 30 évben pontosan oda jutott el, ahonnan elindult, "ifjú kommunistából öreg kommunista lett". "Rákosi Mátyás mondta, hogy államosítani kell az üzemeket. Miniszterelnök úr, ön pontosan ezt teszi, csak most az államosítást úgy hívják, hogy Mészáros Lőrinc, az államot meg úgy, hogy Orbán Viktor" - fogalmazott a jobbikos politikus, aki szerint Orbán Viktor az ellenzéki pártokat a "pártállami" számvevőszékkel, az ellenzéki képviselőket pedig Kövér László házelnökkel akarja "kivéreztetni". Szavai szerint Magyarországból ismét pártállam lett.

    Orbán Viktor miniszterelnök válaszában azt mondta: a pályájáról a választók döntenek, ahogyan a Jobbik sorsáról is a választók döntöttek, ezért vannak ott, ahol most vannak.

    Jakab Péter viszonválaszában úgy fogalmazott: "a szélkakasok bukásra vannak ítélve". Szerinte mára a Jobbik lett a néppárt.

    Orbán Viktor erre úgy reagált: a jobbikos képviselő "gyerekes ripacskodásaival" próbálja felhívni magára a figyelmet, de "megértem, hogy hatalomra vágyik és türelmetlen, azt javaslom azonban, hogy várjon a sorára, és addig is tanuljon némi illemet (...), némi jólneveltség és civilizált viselkedés még nem ártott meg senkinek, próbálja ki".

    MSZP: a családvédelmi akcióterv kevés családnak segít

    Tóth Bertalan (MSZP) a családvédelmi akciótervvel kapcsolatban arról beszélt, hogy noha vannak benne előremutató elemek, de szerinte valójában csak egy nagyon szűk réteget érint. Kifogásolta, hogy az akcióterv nem szól az egyszülős családokról, a meddőséggel küzdőkről, az élettársi kapcsolatban élőkről, továbbá hiányolta, hogy miközben az egekbe szöknek az ingatlanárak, nincs szociális bérlakásprogram. Meddig kívánnak különbséget tenni magyar gyermekek között? - kérdezte.

    Orbán Viktor - gratulálva először az MSZP-s politikus gyermekének megszületéséhez - azt felelte: az akciótervben nincs különbségtétel sem gyermekek, sem családok között. Az azonban igaz - folytatta -, hogy míg az MSZP olyan családtámogatási elemeket helyez előtérbe, amelyek alanyi jogon járnak, addig a kormány azokat, amelyeket össze tud kötni a munkával, mert amikor a családtámogatás nincs összekötve a munkavállalással, akkor a családtámogatási források felhasználásának hatékonysága rendkívül csekély. Ezért - közölte - arra törekszik, hogy a munkán keresztül juthassanak hozzá a szülők az állami juttatásokhoz. Lakáspolitikáról szólva hozzátette: a kormány szerint a tulajdonnak kell a középpontban állnia, és csak kiegészítő lehet a bérlet.

    Tóth Bertalan viszonválaszában azt mondta: a kormány politikája nem vezet eredményre, mert minden hatodik magyar gyermek külföldön születik. Sürgette továbbá például, hogy emeljék meg a családi pótlékot, szüntessék meg a bérkülönbséget a férfiak és a nők között, építsenek bölcsődéket.

    A kormányfő erre azt felelte: ha a szocialisták találnak támogatható elemet a családvédelmi akciótervben, támogassák, "csináljunk a család kérdéséből nemzeti ügyet". Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy olyasmit is követel az MSZP-s politikus, amit a kormány nem tud megoldani, "például a férfiak és a nők közötti különbség eltüntetése egy olyan igény", amelynek nem tudnak eleget tenni.

    DK: miért nem érdemelnek európai bért a magyar munkavállalók?

    Arató Gergely (DK) azt mondta, ahhoz, hogy több gyermek szülessen, többek között jó bérek is kellenek, a kormány azonban "a multik kegyeit" keresi, "400 órás túlórával kedveskedik" nekik, közben pedig a magyarok az egyik legalacsonyabb fizetést kapják az európai közösségben. A DK azt javasolja, hogy az "Európai Egyesült Államokban" legyen egy multikat sújtó európai adó - közölte, azt kérdezve, hogy miért nem érdemelnek európai bért a magyar munkavállalók.

    Orbán Viktor azt válaszolta Arató Gergelynek: a baloldal nyolc évig volt kormányon, "igazán megmutathatták volna, kár, hogy nem sikerült, és az országot csődbe vitték". Amikor a választók leváltották a baloldalt 2010-ben, a minimálbér 71 500 forint volt, ma 149 ezer forint, a bruttó átlagbér 2010-ben 199 ezer forint volt, ma 329 ezer - fejtette ki.

    Arató Gergely ezt úgy értékelte: "a multik magyar hangját hallhattuk az Országgyűlésben".

    A miniszterelnök viszonválaszában arról is beszélt, hogy az ellenzék hónapok óta riogat a munka törvénykönyvének módosításával, amely január 1-je óta hatályos, és mindenki láthatja, hogy az ellenzékiek nem mondtak igazat, túlórával riogatni csak ürügy volt nekik, valójában a gazdaság köszöni, jól van, és "a munkatörvénykönyv módosításával az emberek megelégedésére megfelelő állapotok alakultak ki".