Cavusoglu: Új lendületet kell adni a török-amerikai kapcsolatoknak

    Ankara, 2017. március 30., csütörtök (MTI) - Létfontosságú új lendületet adni a török-amerikai kapcsolatoknak és minden korábbinál erősebbé kell tenni azokat - jelentette ki Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter az amerikai hivatali kollégájával, Rex Tillersonnal tartott közös sajtótájékoztatón csütörtökön Ankarában.
hirdetés
    Cavusoglu kiemelte: a kétoldalú kapcsolatok mellett a terrorizmus elleni harcban, különösen a szíriai és az iraki helyzet rendezésében van szükség szorosabb együttműködésre.

    A török külügyminiszter hangoztatta: Ankarát "elszomorította", hogy az Obama-adminisztráció Szíriában támogatta a török vezetés által terrorszervezetnek tekintett helyi kurd fegyvereseket az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadistáival szemben. A lépés negatív hatással volt Törökország és az Egyesült Államok viszonyára - nyomatékosította.

    Hozzátette: Washington annak ellenére tette ezt, hogy a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milíciával szövetséges törökországi kurd szakadár Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) Ankarához hasonlóan terrorszervezetnek tartja. Hangsúlyozta: az amerikai vezetés elismeri, hogy az YPG és a PKK nem különbözik egymástól. Cavusoglu rávilágított: terrorszervezet segítségével harcolni egy másik terrorszervezet ellen nem helyes és nagyon kockázatos Szíria jövőjére nézve.

    Cavusoglu leszögezte: Törökország konkrét lépéseket vár az Egyesült Államoktól az ott élő Fetthullah Gülen muzulmán hitszónok kiadatásával kapcsolatban, akit Ankara a tavaly július 15-ei puccskísérlet kiterveléséért tesz felelőssé. A török politikus példának hozta fel Gülen ideiglenes letartóztatásának lehetőségét, amit Ankara korábban már többször kért Washingtontól.

    A török tárcavezető elmondta: a csütörtökön érintett ügyekről pénteken, a NATO-tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján a felek tovább egyeztetnek.

    Tillerson rámutatott: az ankarai megbeszélések a Szíriában kialakítandó "stabilizációs övezetekre" koncentráltak. A tárgyalások során azt vitatták meg, hogy miként lehet szavatolni ezen zónák biztonságát. Az amerikai politikus leszögezte: Törökország kulcsfontosságú partner az IÁ elleni küzdelemben. Tillerson arról is beszámolt, hogy Törökországnak és az Egyesült Államoknak közös célja csökkenteni Irán befolyását a közel-keleti térségben. Mint fogalmazott: Ankarának és Washingtonnak "nehéz döntéseket" kell hoznia Szíriában az IÁ elleni harcban.

    A két ország az IÁ szíriai fellegvárának, Rakkának a közös felszabadítására készül, de míg Washington hatékony szövetségesét látja az YPG-ben, addig Ankara a kurd szeparatisták szíriai szárnyát látja a milíciában, amely veszélyt jelent Törökország számára és ezért határozottan elutasítja az együttműködés lehetőségét. Tillerson közölte: még nem jutottak megegyezésre Ankarával a szíriai város ostromát érintő kurd kérdésben.

    Tillerson leszögezte: Bassár el-Aszad szíriai elnök sorsa a szíriai emberekre van bízva.

    A Trump-kormányzat miniszterei közül elsőként Rex Tillerson látogatott Törökországba. Az amerikai politikus csütörtökön korábban Recep Tayyip Erdogan török elnökkel és Binali Yildirim török kormányfővel is találkozott.