Ukrán oktatási törvény - Fidesz: a jogszabály hatálybalépése hátrányosan érinthetné Ukrajna stabilitását

    Budapest, 2017. szeptember 18., hétfő (MTI) - Rendkívül hátrányosan érintheti Ukrajna stabilitását, ha hatályba lép az új oktatási törvény - mondta Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
hirdetés
    Ha pedig Ukrajna instabillá válik, akkor megkérdőjeleződik európai integrációs perspektívája - hangsúlyozta a politikus.

    Üdvözölte ugyanakkor, hogy ötpárti egyetértéssel már kedden szavazhat a magyar Országgyűlés arról a határozati javaslatról, amelyben közösen elítélik az ukrán oktatási törvényt. Fontosnak nevezte, hogy a magyar parlamenti pártok egyaránt nemzeti ügynek tartják a kárpátaljai magyarság sorsát.

    A jogszabály alapján ötödik osztály felett fokozatosan megszüntetnék a nem államnyelven történő oktatást Ukrajnában.

    A tervezett parlamenti tiltakozó nyilatkozatban egyértelművé teszik: az öt párt elítéli, hogy mintegy 80 kárpátaljai magyar iskola sorsa kerül veszélybe az oktatási törvény következtében. Egyben felszólítják az ukrán elnököt, hogy ne léptesse hatályba a jogszabályt - fejtette ki, hozzátéve, hogy a magyar kabinetet pedig arra szólítják fel: vesse latba a két- és többoldalú diplomáciai eszközöket.

    Örvendetesnek nevezte a politikus, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek a bolgár, a görög és a román külügyminiszterrel együtt sikerült közösen fellépnie.

    Németh Zsolt azt is mondta, hogy a nemzetközi szervezetektől ugyancsak várják a jogszabály hatálybalépésének megakadályozását.

    Tájékoztatott egyúttal arról, hogy felvette a kapcsolatot Románia Európa Tanács-delegációjának vezetőjével, és megállapodtak: a tanács soron következő októberi parlamenti közgyűlésén sürgősségi vitát kezdeményeznek az ukrán oktatási törvényről.

    A külügyi bizottság elnöke egyetértését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az ukrán kormány kérte a Velencei Bizottságtól a jogszabály véleményezését.

    Tudomása szerint Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is figyelemmel követi a törvény sorsát.

    Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a Jobbik házszabálytól eltérést kért az általa benyújtott Btk.-módosítással kapcsolatban, amelynek lényege, hogy minden korrupciós ügy elévülését kitolná 12 évre. A Fidesz - a többi párthoz hasonlóan - támogatta a házszabálytól eltérést, ahogyan a szavazáson is igennel fog voksolni - közölte. Kérdésre ezt azzal indokolta, hogy minden rendszerszintű korrupcióellenes javaslatot támogatnak. "Nem látok semmifajta eltérést a korábbi álláspontunktól" - mondta.

    Szólt arról is, hogy az Országgyűlés szintén már kedden dönthet a településkép-védelmi törvény módosításáról, amelyben az év végéig kitolnák az önkormányzati városképi kézikönyvek elkészítésének határidejét.

    A közjegyzői törvény módosítására tett javaslat napirendről levételét azzal magyarázta, hogy a törvényalkotó még egyeztetni akar a közjegyzői kamarával.