Brexit - A spanyol kormány a lehető legkedvezőbb eredményeket szeretné elérni a Gibraltáron dolgozó spanyolok számára

    Madrid, 2018. szeptember 17., hétfő (MTI) - Spanyolország a lehető legkedvezőbb eredményeket szeretné elérni a Gibraltáron dolgozó spanyolok számára - mondta Josep Borrell spanyol külügyminiszter a sajtónak nyilatkozva hétfőn, miután Madridban fogadta az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalóját.
hirdetés
    Michel Barnier a szerdán kezdődő salzburgi kétnapos EU-csúcs előkészületei miatt érkezett a spanyol fővárosba, mivel az esemény egyik kiemelt témája a brit európai uniós tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszere lesz.

    A főtárgyaló nem nyilatkozott az újságíróknak, Twitter-oldalán közzétett bejegyezésében viszont teljes támogatásáról biztosította Spanyolországot Gibraltárról szóló tárgyalásaiban Nagy-Britanniával, amelyeknek szerinte mielőbb a végére kell érniük.

    Barnier Pedro Sánchez spanyol kormányfővel is tárgyalt Madridban.

    Josep Borrell a spanyol parlament külügyi bizottságban a múlt héten arról beszélt, hogy Spanyolország nem használja a Brexit-tárgyalásokat arra, hogy követelje a fennhatóságot Gibraltár felett.

    Mint mondta, a dél-európai ország számára prioritás, hogy javuljon a Gibraltárt körülölelő, nagy munkanélküliséggel küzdő spanyol területek helyzete.

    Ez azonban nem jelenti azt, hogy Spanyolország lemondana a történelmi követeléséről Gibraltárral kapcsolatban, de a Brexitről szóló párbeszéd nem a megfelelő keret erre - hangsúlyozta a külügyminiszter, hozzátéve, hogy Gibraltár nem lehet "az utolsó akadály" a Brexitről szóló megállapodáshoz vezető úton.

    A Spanyolországba ékelt, 6,5 négyzetkilométeres brit területre nap mint nap mintegy 10 ezer spanyol jár át dolgozni.

    A Mariano Rajoy vezette előző spanyol kormány az EU-tagságról rendezett brit népszavazás előtt felvetette, hogy ha a britek távoznak az unióból, Gibraltár kerüljön közös brit-spanyol fennhatóság alá, mert a terület így a kilépést követően is megtarthatná hozzáférését a belső uniós piachoz. Ezt azonban a britek kezdettől fogva elutasították.

    Tavaly augusztusban Alfonso Dastis akkori spanyol külügyminiszter bejelentette: Spanyolország részéről Gibraltár fennhatóságának visszaszerzése nem lesz feltétele a Brexit-megállapodásnak.

    Spanyolország 1713-ban, a spanyol örökösödési háborút lezáró utrechti szerződésben mondott le a stratégiai helyen fekvő terület feletti felségjogról London javára, ám azóta spanyol kormányok többször is megkérdőjelezték a szerződés érvényességét.