1956 - Katowicében felavatták az 1956-os forradalmat segítő lengyelek emlékművét

    Varsó, 2017. március 30., csütörtök (MTI) - Katowicében, a sziléziai vajdasági székvárosban felavatták csütörtökön az 1956-os magyar forradalmat segítő lengyelek előtt tisztelgő emlékművet, az ünnepség a hagyományos katowicei Magyar Nap része volt.
hirdetés
    A belvárosi Józef Rostek téren az 1956-os Emlékbizottság támogatásával létesített emlékmű két egymással összekapcsolt, lengyel és magyar nyelvű táblából áll, melynek két szárnya felett emberi alakok alkotnak egy boltozatot.

    "Katowice társadalmának áldozatkészsége tovább élt a forradalom elfojtása után, a megtorlások idején is" - áll a magyar nyelvű táblán, mely arra is emlékeztet, hogy "az anyagi támogatás és a magyar sebesültek számára tömegesen adott vér a nemzeteinket évszázadok óta összekötő magyar-lengyel barátság kifejezése volt".

    Az avatáson beszédet mondott Katowice főpolgármestere, Marcin Krupa, aki hangsúlyozta: a lengyeleket és a magyarokat "rendkívüli barátság, történelem, testvériség" köti össze, valamint "mindenekelőtt szolidaritás, különösen az országaink történetében előforduló nehéz időkben".

    Kovács Orsolya Zsuzsanna varsói magyar nagykövet elmondta: a lengyelországi levéltárakban csupán három olyan filmrészlet található, melyek az 1956-os magyar forradalomnak segítséget nyújtó lengyeleket örökítették meg. Az egyiken éppen a katowicei lakosok látszanak, akik "hosszú sorokban állnak, hogy vért adjanak magyar testvéreiknek".

    A magyar nagykövet felszólalásában azt is megköszönte, hogy a Katowice melletti Murckiban ápolják a második világháború végén szovjet katonák által a környéken kivégzett 29 magyar katona nemrégen felújított síremlékét. A magyar küldöttség csütörtök este mécsest gyújtott a murcki sírnál.

    A katowicei Magyar Nap keretében csütörtök este még Lengyelek a magyaroknak címmel koncertet is tartanak a helyi zeneakadémián.

    A katowicei Magyar Nap a sziléziai születésű, Magyarországon a második világháború idején a lengyel menekültek vezetőjeként tevékenykedő és zsidómentő Henryk Slawik és a lengyel menekülteket segítő idősebb Antall József emlékének megörökítésével áll kapcsolatban. Először 2010-ben tartották, és ez alkalomból Lech Kaczynski akkori lengyel államfő post mortem magas állami kitüntetéseket adományozott Slawiknak és Antallnak. A két nemzeti hős közös emlékművét 2015-ben avatták fel a belvárosi Nemzetközi Kongresszusi Központ előtt.