Külföldi egyetemek - HÖOK: időszerű volt a külföldi intézmények működésével foglalkozni - FRISSÍTETT (új: részletek)

    Budapest, 2017. március 31., péntek (MTI) - A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint időszerű volt a külföldi egyetemek magyarországi működésével foglalkozni - közölte Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke az MTI-vel pénteken. A HÖOK az MTI-hez eljuttatott délutáni közleményében úgy fogalmazott: a Közép-európai Egyetemen folyó munkát elismerik, azt folytatni kell.
hirdetés
    Gulyás Tibor az MTI-nek azt mondta: úgy látják, azt érdemes megvizsgálni, hogy azokban az országokban, ahol az állam szerepvállalása csekély, és a piac határozza meg döntően a felsőoktatás működését, milyen lépéseket kell tenni, hogy államközi egyezmények révén megfelelő szerepet kapjanak a felsőoktatási igények, de egyúttal a piaci igények is megjelenjenek.

    Fő célként azt jelölte meg, hogy megtalálják azt a szabályozást, ami egyenlő feltételeket teremt, és az értékes külföldi piaci szereplők számára is megnyugtató.

    Gulyás Tibor jelezte: kapcsolatban állnak az intézmény hallgatói képviseletével, de hivatalos megkeresés nem érkezett hozzájuk.

    A HÖOK a nap folyamán a sajtóban megjelentekre reagálva később azt közölte az MTI-vel: a Közép-európai Egyetemen színvonalas, magas szintű munkát végeznek, amelyet elismernek és a folytatását a jövőben is fontosnak tartjuk.

    Hozzátették: a külföldi intézményekre vonatkozó jogszabályi előterjesztésről a sajtóból értesültek, csak ezt követően tudtak tájékoztatást kérni az államtitkárságtól. Megjegyezték: az előterjesztés várható volt, hiszen a külföldi illetékességű intézmények magyarországi képzéseinek szabályozásával is foglalkozni kell, ez mindenkinek érdeke.

    Kitértek arra is: az ügy mihamarabbi megnyugtató rendezését szeretnék, ezért hátterének mélységében való megértése és feldolgozása miatt a Magyar Rektori Konferencia által szervezett ülésen - meghívásukra - részt fognak venni.

    Palkovics László oktatási államtitkár szerdai bejelentése alapján a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. Feltétel lesz az is, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősüljön. Ez utóbbi minden országra, míg az államközi szerződés feltétele a tengeren túli országokra vonatkozik majd. További pontosításként említette, hogy az itt folytatni kívánt képzés és oklevél államilag elismert felsőfokú fokozatot adó képzésnek minősüljön.